Merko Ehitus AS

Konkurentsivõimelisim ehitusettevõte 2016

Kaheksa põhjust, miks Merko on nii hea

Börsifirma Merko Ehitus võib töötada erinevate tellijatega, eri suurusega objektidel ning eri valdkondades. Rajada ärija büroohooneid, kaubandus- ja meelelahutuspindu, hotelle, spaasid, aga ka elektrivõrke, sildu, tunnelid, viadukte, vee- ja kanalisatsioonitorustikke, teid – kõike, mida vaja.

Aga miks ta on olnud nii pikalt nii edukas? Järgmiseks kaheksa põhjust.

Esiteks keskendutakse ehituse peatöövõtule, Merko Ehitus pakub tellijale täisteenust ja täislahendusi. Seda saab kõige paremini teha siis, kui ehitaja kaasab Merko insenerid oma projekti kohe algfaasis alates detailplaneeringust ja projekteerimisest, ning töö lõpeb sisustamise ja garantiiperioodiga.

Sellise täisteenusena valmis hiljuti näiteks Hilton Park Hotell Tallinn, kus Merko tööd hõlmasid detailplaneeringut, projekteerimist, ehitamist, sisustamist ja tehnoloogiat. Merko hankis Hiltoni standarditele vastava mööbli ja vajalikud seadmed alates vooditest kuni tiibklaverini. Praegu ehitab Merko sama põhimõtte alusel Tallinki tennisekeskust.

Teiseks firma tugevuseks on läbimõeldud pakkumised, mille eest vastutab ettevõtte pakkumiste osakond, kes saab tugineda varasemale laiale kogemusele. Selles faasis võetakse tellija projekt pulkadeks lahti ning vajaduse korral kaasatakse teised osakonnad, näiteks projekteerimis- ja konstrueerimisosakond, betooni- ja elektriosakond, teetööde ettevõte jne. Merko eesmärk on teha läbimõeldud ja realistlik pakkumine, mille kaudu minimeerida hilisemad riskid.

Kolmandaks töötab Merko Eesti, Läti ja Leedu ettevõtetes ligi 800 inimest, seejuures võtmetöötajad on ettevõttes töötanud pikka aega (projektijuhid keskmiselt kaheksa aastat), tagades järjepidevuse ja stabiilse kvaliteedi. Merko projektijuhid vastutavad kümnetesse miljonitesse ulatuvate projektide juhtimise eest, mis on mahult suuremad kui paljud Eesti ettevõtted! Neil on väga tugev koostöö kogemus erinevate tellijate ja koostööpartneritega, ka rahvusvaheliselt. Näiteks ABB oli Leedus valminud Nord-Balti projekti tellija, Auvere elektrijaama üldehitustööd tellis Alstom ning Iru jäätmejaama ehitustööd prantsuse suurfirma CNIM. Läti Liepāja kontserdimaja ehitus tähendas igapäevast koostööd Austria arhitektidega. Lisaks kontoritöötajatele, projekti- ja objektijuhtidele on firmal palju oma töölisi, nende hulgas sada betoonimeest, mitukümmend elektrimeest ning ligi seitsekümmend teedeehitajat. Ükski Eesti ehitusettevõte ei maksnud mullu nii palju tööjõumakse kui Merko.

Neljandaks on igal Merko objektil mobiilne objektikontor ja meeskond, kuhu kuuluvad vähemalt projektijuht, objektijuht ja insener. Neid toetavad eritööde spetsialistid. Objektimeeskonda toetab tugev back-office, mis hõlmab tööohutuse, kvaliteedijärelevalve, eelarvestajate ja projekteerijate tiimi. Erinevalt paljudest teistest ettevõtetest on Merkol oma ettevõttes tööl erialaspetsialistid – elektrimehed, kütte- ja ventilatsioonimehed, kanalisatsioonimehed – kõik kaasatud nii projekteerimisse kui ka ehitusse. Objektimeeskond vastutab hiljem ka võimalike garantiiprobleemide eest – ise teed, ise vastutad.

Viiendaks peab Merko kinni tähtaegadest, mida aitavad tagada väga kogenud projektijuhid ning efektiivne projektijuhtimine. Ettevõte ei piirdu sellega, et peab tellijaga korra nädalas koosolekuid. Jooksvalt räägitakse kõik nüansid läbi terve ehituse jooksul.

Kuuendaks teeb Merko üldehituse objektide puhul arvutis hoonete simulatsioone, millega on võimalik pakkuda terviklikumat ja kvaliteetsemat teenust ning mis loob parema koostöö eri osapoolte vahel. Selline lahendus võimaldab paremat kujutluspilti hoonest ja selle mahust, saab kontrollida võimalikke vastuolusid projekti puhul, arvutada projekti ehituslikke mahtusid ning valmistada projekti 3D-visuaale.

Hoonesimulatsioonid lubavad ka paremini hinnata projekteeritava hoone tuleviku energiavajadust, halduskulusid ning kasutusmugavust. Hoone ehitatakse mudelina valmis, testitakse ära ja kontrollitakse üle ohukohad, et vältida konflikte ja vigu reaalses ehitusprotsessis. Nii valmivad praegu näiteks Telia peahoone, Tallinki tennisekeskus, T1 kaubanduskeskus jm objektid.

Seitsmendaks kinnitab Merko, et panustab töötajate arengusse nii ettevõttena kui täiendusõpet soodustades. Lisaks tehakse koostööd koolidega ning igal aastal võetakse tööle mitukümmend praktikanti.

Ja viimaks, Merko on tõusnud Baltimaade juhtivaks kinnisvaraarendajaks, müües regioonis aastas ligi 500 korterit. Firma haldab arenduse kõiki etappe, vastutades kliendi ees kõige saba ja sarvedega. Korterite puhul pannakse suurt rõhku nii ehituse kui siseviimistluse kvaliteedile, läbimõeldud plaanilahendustele, energiatõhususele, loomulikule valgusele.

Artikli autor: Toivo Tänavsuu