E.L.L. Kinnisvara AS

Konkurentsivõimelisim kinnisvaraettevõte 2016 

E.L.L. Kinnisvara kujundab linnasüdameid

Tillukesest Merko tütrest on 20 aastaga kasvanud enesekindel, suur ja iseseisev tegija, kes Baltimaade kinnisvaraturul magusaimate kruntide hankimisega hätta ei jää.

Oma peatse 20 aasta juubeli eel vaatab 1997. aastal asutatud E.L.L. Kinnisvara julgelt uusi projekte nii koduturul kui ka välismaal. Ettevõtte seniste tegevusaastate jooksul on korda saadetud paljugi. Tallinlased võiks firmat tunda eelkõige Viru Keskuse kaudu, kus omatakse osalust. Eestit külastavatele turistidele ja tallinlastele on lisaks tuttavad nii Nordic Hotel Forum, Tallink City Hotel kui Tallink Express Hotel.

Eelmainitud ehitiste kõrval leiab ettevõtte portfellist Pärnu maanteel asetseva Delta Plaza ja Sõpruse Ärimaja büroohooned, lisaks mitu edukat projekti Lätis ja Leedus: alates Spice kaubanduskeskustest Riias ja lõpetades Panorama kaubanduskeskusega Vilniuses. Arendatavaid kinnistuid ja projekte leiab ka Kaunasest, Riiast-Vilniusest, Piritalt, Lasnamäelt ja Kalamaja linnaosa Kalasadamast, isegi Otepää lähedalt.

E.L.L Kinnisvara tegevjuht Toomas Aak kinnitab, et ettevõttes on alanud aktiivne arendusperiood. Tallinnas Olümpia hotelli vastas olevale krundile kerkib peagi kõrghoone ning Riiga Skanstese piirkonda, mis on Riia linna strateegia kohaselt uus ärikeskus, ehitatakse bürookompleks.

Aak arvab, et ettevõtte eduloo taga on lihtsustatud visioon: „Me uurime piirkonda, tegutseme aktiivselt ja mis kõige tähtsam – teame, miks me midagi teeme.“ Teiste eduteguritena võib tuua kogemused, koostöö Merkoga, Baltimaade kui koduturu hea tundmine jne.

Ettevõte on peamiselt keskendunud pealinnadele (mis aitab vältida suuri riske) ja erinevalt konkurentidest on aktiivne eri tüüpi ärikinnisvara valdkonnas, mis toob pikaajalist tulu. „Konkurentidest mõni keskendub valmisobjektidele ja ise ei arenda, fondid on keskendunud mingile nišile, kaubanduspindu arendab mitu firmat. Meie oleme aga aktiivsed nii kaubanduskeskuste, büroohoonete kui hotelliprojektide valdkonnas,“ märgib Aak.

E.L.L. Kinnisvara on suutnud osavalt oma portfelli lisada Tallinna vaat et kõige magusamad maatükid – näiteks, kes ei tahaks ehitada linnahalli piirkonda või Olümpia hotelli vastaskinnistule? Ettevõtte 190 000ruutmeetrine kinnisvaraportfell kubiseb soodsatest asukohtadest kesklinnades, kuhu pääseb sadamast või lennujaamast tulles tipptunnivälisel ajal kuni 15 minutiga. Selliste kinnistutega on raske alt minna.

Ettevõtte peab konkurentsieeliseks veel “doit- yourself“-suhtumist: ise juhitakse kogu ahelat alates kinnistu soetamisest kuni maja üürnikega suhtlemiseni.

„Meie eesmärk on arendada funktsionaalseid keskkondi, mis annavad oma panuse ka linnaruumi,“ lisab Aak. Ettevõttes töötab oma poolsada inimest, kusjuures Läti meeskond nimega SIA ELL Nekustamie Ipašumi on ehitatud üles suuresti viimase pooleteise aasta jooksul.

Kollektiiv on valdavalt noor ja energiline. „Pühendunud,“ rõhutab Aak mitu korda. Eesti tiim teeb pidevalt Läti ja Leedu kolleegidega koostööd. Kahtlemata aitavad pühendumisele kaasa ettevõtte konkurentsivõimelised töötasud – head tööd tuleb põhimõtteliselt ka hästi tasustada.

E.L.L. Kinnisvaral on plaan lähiaastatel laieneda Kesk- ja Lääne-Euroopa poole, mille nimel on tööd tehtud ligi aasta, aga ettevõtte juhi sõnul on vara konkreetsetest sammudest rääkida. Käib kaardistamine ja uurimine. Vihjamisi kõlab Praha linna nimi. Plaani järgi peaks 2019. aastaks viiendik ettevõtte varadest asuma väljaspool Baltikumi.

Ümber ega üle ei saa faktist, et E.L.L. Kinnisvara teeb pikaajalist koostööd sõsarettevõtte Merko Ehitusega. Kasvati ju Merkost lausa välja, kui Merkol oli vaja kinnisvaraüksust. Nüüdseks on E.L.L. Kinnisvara ise suureks haiks kasvanud, kummutades arvamust, nagu oleks ikka tegemist Merko tütarfirmaga.

„Meie varade väärtus on tänaseks üle poole miljardi euro ja meil on sõltuvalt turu olukorrast võimalik investeerida igal aastal 30–50 miljonit eurot. Loomulikult oleme Merkole tellijaks ning nende nimi lisab usaldust. Olenevalt valdkonnast teeme tihedat koostööd ja nemad annavad meile vajalikku oskusteavet ehitusest – aga oleme siiski kaks iseseisvat ettevõtet!“

Artikli autor: Ott Oliver Olgo