Ettevõtete konkurentsivõime sõltub tänastest valikutest

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatuse esimehe Ülari Alametsa ja Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja peadirektori Siim Raie sõnul peavad ettevõtted konkurentsivõime tagamiseks tegema täna valikuid.

Alamets ja Raie rääkisid ETV saates "Terevisioon", et paljud ettevõtjad on juba alustanud muudatuste läbiviimist, mis peavad tagama nende konkurentsivõime lähiaastatel.

Üksikettevõtete tasandil on vaja praegu ära teha väga olulised valikud, rõhutas Alamets.

"Tänane ajamoment on väga selgelt selline, mis ei võimalda nende valikute edasilükkamist," ütles Alamets. "Need on valikud selle kohta, et kas väljuda ärist, kas muutuda mastaabilt suuremaks või muutuda oma tegevustes nutikamaks. Ja need on väga selged valikud täna paljudel ettevõtetel Eestis. Mina isiklikult usun - olles päris mitmeid aastaid olnud ka heas mõttes kõrvaltvaataja rollis Eesti majanduse arengule oma tööd tehes -, et Eesti ettevõtted enamuses saavad hakkama."

"EAS näeb tulevikku majandusettevõtluse vaatenurgast kindlasti sellisena, et Eestis on tänasest veel rohkem väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid, kes suudavad rahvusvahelistel turgudel müüa selliseid kaupu-teenuseid, mille eest saab päris palju raha küsida," ütles Alamets. "Ja eks see ju tegelikult ongi pikemaajalise jätkusuutlikkuse peamine tagatis."

Raie ütles, et ta loodab samuti, et ettevõtete rahvusvahelised ambitsioonid kasvavad.

"Tõesti, vaadates täna võib-olla ajalehepealkirju, siis /.../ võib jääda mulje, et Eesti majandus on üks väike, halvasti juhitud ja kohe otsasaav kinnisvaraprojekt, aga paraku ta seda ei ole," rääkis Raie. "Meil on ikka 45 000 aktiivselt tegutsevat ettevõtet mitte ainult kinnisvarasektoris, vaid paljudes teistes sektorites ka. kui me vaatame ekspordi kasvu kas või viimasel kuuel kuul, siis on nad olnud täitsa terved-tugevad. Nii et ma arvan, et midagi meil negatiivset suurt oodata ei ole."

"Ma usun, et see, mida täna Eesti majandus läbi käib, õpetab meid toime tulema tihedamas konkurentsis ja see on ainult hea," ütles Raie ning lisas, et tema arvates pole Eesti majanduse konkurentsivõimel pole viga midagi.
 
Heikki Aasaru (uudised.err.ee)